was successfully added to your cart.

Uprawa własnych pomidorów w przydomowym ogródku

By 6 sierpnia 2019Bez kategorii

Ilość występujących odmian pomidorów może zaskoczyć nawet wytrawnego hodowcę tych warzyw. Kolejną z odmian są bowiem pomidory śliwkowe. Pomidory śliwkowe wyróżnia oryginalny kształt, który przypomina śliwkę i stąd właśnie ich nazwa. Ponad to odznaczają się intensywny i soczystym smakiem. Ich skórka jest natomiast w odcieniu mocnej czerwieni. Pomidory śliwkowe idealnie sprawdzą się jako składnik sałatek i kanapek. Pomidory śliwkowe nazywane są także niekiedy rzymskimi, świetnie nadadzą się one również jako składnik przetworów. Często spotkać można je jako pomidory suszone lub krojone w puszkach.
Pomidory wbrew przekonaniu, które występuje w naszej ojczyźnie, nie są roślinami jednorocznymi. W ciepłych krajach rosną one rok w rok, u nas należy sadzić je co roku ze względu na panujący klimat. Nie służy on bowiem wieloletniej uprawie tych warzyw.
W jaki sposób należy uprawiać pomidory śliwkowe? W zasadzie podobnie jak inne ich odmiany. Nasz klimat sprzyja im najbardziej w szklarniowej uprawie. Chyba, że mamy do czynienia z upalnym latem, w takim przypadku świetnie poradzą sobie jako posadzone na zewnątrz. Tak czy inaczej, jeśli zdecydujemy się na sadzenie pomidorów na zewnątrz, to koniecznie należy pamiętać o tym, by posadzić je w miejscu słonecznym. Pomidory lubią bowiem ciepło. Jeśli rok w rok sadzimy pomidory, to warto wiedzieć, że należy zrobić przynajmniej trzyletnią przerwę przed posadzeniem pomidorów w tym samym miejscu.
Czy pomidor odporny jest na choroby? To zależy, przede wszystkim w znacznej mierze od odmiany pomidorów. Mieszane odmiany pomidorów są bardzo często odporne na wiele chorób. Jeśli pośród naszych pomidorów dojdzie do porażenia grzybem to zaczną one gnić i w rezultacie uszkodzi znaczne ich części. Dlatego warto zadbać o to, by kupować nasiona i sadzonki u sprawdzonych hodowców. Zakażone sadzonki będą bowiem swoją chorobę przenosiły dalej. A co jeszcze gorsze, zakażą one na pewien czas glebę, w której się znajdują. Jak widzimy, lepiej zapobiegać, niż radzić sobie później z tym, tylko pozornie błahym problemem.